Autor Wątek: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich  (Przeczytany 1443 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Creasy

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 12
Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« dnia: Listopada 08, 2020, 11:58:23 am »
Cześć
Mam pytanie. Czy na na decyzji na sportową do celów kolekcjonerskich, macie określony maksymalny kaliber dla bocznego i centralnego zapłonu? U mnie tego nie ma i wygląda to tak jak w załączniku. Chcę złożyć wniosek o zmianę decyzji na sportową i myśliwską do celów kolekcjonerskich, ale teoretycznie według tej mojej decyzji mogę już posiadać broń centralnego zapłonu powyżej 12mm?

Offline Crucial

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 9
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 08, 2020, 12:50:22 pm »
Tak, jest określony kaliber, odpowiedni dla broni do celów sportowych. W Twoim przypadku wygląda na to, że ktoś się zakręcił i nie doprecyzował, że chodzi właśnie o ten cel.
Więc czysto teoretycznie możesz, ale kolejną kwestią jest promesa i to co na niej będzie napisane.

Offline Creasy

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 12
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 08, 2020, 01:20:00 pm »
Nie zwróciłem uwagi co było napisane w promesach ale powinno być wpisane to samo co w decyzji. Chodzi o to że chcę złożyć wniosek o rozszerzenie i przy okazji zmianę decyzji z sportowej na sportową i myśliwską do celów kolekcjonerskich. Ale po zobaczeniu decyzji sam już nie wiem co mam robić. Zostawić tak jak jest i zwiększyć ilość sztuk czy zwiekszyc ilość sztuk i dopisać myśliwską?

Offline Crucial

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 9
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 08, 2020, 04:11:15 pm »
Z rozszerzeniem sport-kolekcja nie powinno być problemu. Na Twojej decyzji nie jest wspomniane o maksymalnym kalibrze 12 mm, ale z drugiej strony wynika to z ustawy.
Cytuj
do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
Jeśli na promesie nie byłoby to wspomniane i udałoby się rzeczywiście kupić broń powyżej tych 12 mm to rejestracja mogłaby zakończyć się fiaskiem. 8)

Z kolei myśliwska do celów kolekcjonerskich to już osobne pozwolenie więc dopisanie nic nie da. Musiałbyś napisać nowy wniosek i spełnić wszystkie warunki do wydania takowego pozwolenia.

Offline Creasy

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 12
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 08, 2020, 04:24:29 pm »
Ale w decyzji nie ma nic o broni sportowej do celów kolekcjonerskich. Jest tylko broń palna centralnego zapłonu o lufach gwintowanych, broń palna bocznego zapłonu o lufach gwintowanych, broń palna gładkolufowa oraz przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego) - do celów kolekcjonerskich. Co do myśliwskiej do celów kolekcjonerskich nie trzeba składać nowego wniosku o pozwolenie. Posiadam już pozwolenie na broń kolekcjonerską i nie można mieć dwóch pozwoleń kolekcjonerskich. Można tylko zmienić decyzje i dopisać rodzaje broni odpowiednie dla broni myśliwskiej. W moim przypadku nic się nie zmienia. Bo teoretycznie według tej decyzji mogę posiadać broń powyżej 12mm. Dlatego złoże tylko wniosek o zmianę ilości i zobaczę co z tego wyniknie.

Offline pimos

  • Administrator
  • Shooter
  • *****
  • Wiadomości: 1364
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 23, 2020, 03:53:04 pm »
Kalibry dla poszczególnych celów definiuje Ustawa o broni i amunicji. Cokolwiek masz w decyzji i na promesie, żaden sprzedawca nie sprzeda Ci tego co nie mieści się w ryzach danego celu. Jest to jedynie brak skrupulatności ze strony WPA a konkretnie pracownika, który wypisywał decyzję i karygodny brak uwagi podpisującego się pod tą decyzją.

Myśliwska do celów kolekcjonerskich ? Dobrze zrozumiałem ?

Proponuję poczytać Ustawę i zapoznać się z warunkami do spełnienia których zobowiązany jest starający się o pozwolenie.

ps. zmiana decyzji w trybie art 155kpa jest w pełni uznaniowa i trzeba bardzo dobrze umotywować taką zmianę bo działa widzimisię Policji. W tym zakresie można również zmienić cel decyzji ale trzeba się liczyć z żądaniami organu, który w tym trybie zawoła o dostarczenie brakujących dokumentów w ciągu 7! dni po rygorem nierozpatrzenia wniosku....
Lazy Armed Cat
[SP2VIS]

Offline Creasy

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 12
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 18, 2021, 05:52:55 pm »
Niedawno złożyłem wniosek do WPA Bydgoszcz o zmianę decyzji administracyjnej  w trybie art. 155 kpa. Chciałem zwiększyć liczbę broni do 30 i rodzaj broni z:
- broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi
-broni palnej bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi
-broni palnej gładkolufowej oraz przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu -czarnego (dymnego)
do celów kolekcjonerskich.
na:
- broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm
- broni palnej bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6mm
- broni palnej gładkolufowej
- przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego)
- broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów
WPA Bydgoszcz odpowiedziało że nie można zrobić tego z trybie art.155. Według nich trzeba wydać nowe pozwolenie na podstawie art. 10 UOBIA.

Według mnie taką zmianę powinno się robić w trybie artykułu 155 kpa. Art. 10 pkt 2 UOBIA mówi że:
Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:
1)ochrony osobistej;
2)ochrony osób i mienia;
3)łowieckich;
4)sportowych;
5)rekonstrukcji historycznych;
6)kolekcjonerskich;
7)pamiątkowych;
8)szkoleniowych.
Nie ma tu nic o sportowej do celów kolekcjonerskich czy myśliwskiej do celów kolekcjonerskich. Dopiero art. 10 pkt 4 UOBIA mówi na jaką broń można wydać pozwolenie kolekcjonerskie: Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
1)do celów ochrony osobistej:
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm,
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotaczy gazu obezwładniającego;
2)do celów ochrony osób lub mienia:
a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych ,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62mm;
3)do celów łowieckich – broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów;
4)do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
5)do celów szkoleniowych – broni, o której mowa w pkt 1–4;
6)do celów rekonstrukcji historycznych – broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;
7)do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6
Ja już posiadam pozwolenie kolekcjonerskie i nie można wydać drugiego. Trzeba zmienić tylko zakres tego które posiadam. Jak to widzicie?

Offline pimos

  • Administrator
  • Shooter
  • *****
  • Wiadomości: 1364
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 06, 2021, 10:04:36 am »
Dawno nie zaglądałem brak czasu....  :P
Decyzja WPA nie mogła być inna w tym przedmiocie. Nie mamy jeszcze wdrożonego prawa europejskiego, które dawałoby taką możliwość bo znikają CELE wydania broni.
W trybie 155kpa decyzja ulega zmianie w odniesieniu do poprzedniej decyzji. Także nie można zmieniać decyzję już raz podjętą w przedmiocie celu na inny bez spełnienia pierwotnych przesłanek. Nie można więc sportowcowi posiadającemu pozwolenie na broń do celów sportowych rozszerzyć decyzję o broń przeznaczoną do innych celów - bez spełnienia ustawowych przesłanek do posiadania broni tegoż innego celu.

Szkoda, że nie przeczytałem wcześniej, mógłbym nieco doradzic.
Lazy Armed Cat
[SP2VIS]

Offline Creasy

  • KKS VIS
  • Shooter
  • ***
  • Wiadomości: 12
Odp: Pozwolenie na sportową do celów kolekcjonerskich
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 15, 2021, 03:39:37 pm »
Hej. Sprawa jest cały czas w toku. 2 miesiące temu złożyłem odwołanie do KGP. Czy KGP ma jaki konkretny termin na rozpatrzenie odwołania?